Budowa wiat i altan drewnianych

Rodzaje wiat garażowych

Zasadniczy podział wiat garażowych polega na tym, że mogą to być konstrukcje wolnostojące lub połączone z budynkiem. O tym, na jaką się decydujemy, mają wpływ ilość miejsca, możliwości podjazdu, względy estetyczne oraz motywy finansowe.


Wiaty garażowe dzielimy również pod względem materiału, z jakiego są wykonane. W Polsce najczęściej są to drewno, żelbeton lub stal.


Niektóre z nich to same dachy zamocowane na podtrzymujących je słupkach, inne mają od jednej do trzech ścian bocznych. Spotykamy wiaty bardzo surowe pod względem estetycznym i wiaty dekoracyjne, które odpowiednio komponują się ze stylem budynku głównego i całego otoczenia.

Budowa wiat i altan


Zasady budowania wiat garażowych.

Nawet budowa wiaty z trzema ścianami nie jest skomplikowana. Jednak pewne warunki należy spełnić, aby była funkcjonalna i bezpieczna. Chodzi tutaj o prawidłowe wykonanie fundamentu, stabilność nawierzchni i jakość materiałów, z jakich powstaje.


Bardzo starannie należy przygotować nawierzchnię pod wiatę. Powinna być postawiona na niewielkim wzniesieniu, by samochody nie stały w kałużach. Sama nawierzchnia może być wybrukowana lub utwardzona w inny sposób.


Fundamenty – żeby auto (auta) mogły stać stabilnie, a wjazd i wyjazd był komfortowy, fundamenty muszą być solidne. Pod wiatę najlepsze są stopy betonowe klasa betonu to B15-B20.


Dla drewnianych słupów mocuje się metalowe ocynkowane kotwy w lekko stężony beton. W przypadku zbrojonych stup , pręty zbrojeniowe wstawia się w przygotowany wykop i zalewa miękkim, dopiero co przygotowanym, betonem. Standardowy wykop pod takie stopy fundamentowe wynosi 40x40x80 cm.


Konstrukcja nośna wiaty drewnianej – w przypadku wiaty odsłoniętej będą to cztery (lub więcej słupów nośnych, które najpierw należy precyzyjnie ostrugać uzyskując gładką powierzchnię drewno powinno być suche wilgotność 18%-25% klasa drewna C24. Potem je impregnujemy dwukrotnie impregnatem do drewna . Poszczególne elementy wiaty, a więc słupy i dach trzeba odpowiednio połączyć za pomocą stalowych łączników lub na tradycyjne czopy ciesielskie . W narożnikach dobrze jest zastosować tak zwane zastrzały, czyli krótkie belki ukośnie umocowane i stabilizujące całą konstrukcję.


Zadaszenie – można powiedzieć, że jest to najważniejsza część wiaty. Najczęściej wykonywane jest z drewna. Może być jedno lub dwuspadowe. Pokryciem dachu bywają blachodachówki , płyty faliste, dachówki bitumiczne lub dachówki ceramiczne (tradycyjne) . Dobrym uzupełnieniem jest zamocowanie rynien, ale nie jest to konieczne.


W przypadku, kiedy wiata jednym bokiem przywiera do ściany budynku, należy zamontować specjalny fartuch z blachy chroniący budynek przed wilgocią spływającej zeń wody.


Sprawy prawne

O zamiarze postawienia wiaty wystarczy powiadomić starostwo. Zgłoszenia trzeba dokonać jeszcze przed rozpoczęciem robót. W tym celu składa się podanie zawierające informację o chęci postawienia wiaty, oświadczenie o prawie do dysponowania dana nieruchomością, kopię mapy z zaznaczoną lokalizacją wiaty oraz jej szkic i dane techniczne.


Po 30 dniach od złożenia tych dokumentów, jeśli nie ma żadnej odpowiedzi ze starostwa, uznajemy to za zgodę i możemy przystąpić do stawiania naszej wiaty.


Koszty postawienia wiaty

Przedział cenowy wiat jest bardzo duży. Wszystko zależy od materiału wykonania, wielkości, rodzaju wiaty, od wybranej nawierzchni i pokrycia dachu. Najprostsze można już postawić za 8000 zł, ale takie solidniejsze i bardziej estetyczne mogą kosztować ponad 25 000 zł.