Budowa Tarasów i pomostów drewnianych

Tarasy drewniane

Taras może spełniać wiele funkcji i potrzeb. Często staje się naturalnym miejscem spotkań w ogrodzie, miejscem na relaks i odpoczynek .


Budowa tarasu drewnianego - Dobrym rozwiązaniem jest konstrukcja drewniana: deski tłumią hałas, nie nagrzewają się nadmiernie podczas upałów, doskonale pasują zarówno do architektury tradycyjnej jak nowoczesnej, w mieście, na terenach podmiejskich i rolniczych. Są ponadto ekologiczne, przyjemne, ciepłe w dotyku i wspaniale współgrają z ogrodową roślinnością.


Budowa Tarasów


Zasady budowy tarasu

Budowa tarasu nie jest skomplikowana. Jednak pewne warunki należy spełnić, aby taras był funkcjonalny i trwały . Chodzi tutaj o prawidłowe wykonanie posadowienia - fundamentu oraz jakość materiałów, z których jest wykonana konstrukcja oraz deska tarasowa . Drewniane deski tarasowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu zachowają one swój nienaganny wygląd na długi czas – pod warunkiem oczywiście, że zabiegi konserwacyjne drewnianego tarasu będą wykonywane regularnie.


Funkcję podkładu ( fundamentu ) pod drewnianym tarasem najczęściej pełnią bloczki betonowe lub wylewki betonowe do których zakotwione są uchwyty stalowe ( kotwy ) do których zamocowane są legary tarasowe oraz przykręcona deska tarasowa . Bywają tez tarasy o złożonej konstrukcji na górkach i wzniesieniach jak tez tarasy wielokondygnacyjne z balustradami i schodami gdzie wymagane są stopy fundamentowe jak i też konstrukcja drewniana jest o wiele bardziej solidna i złożona .


Pomosty i kładki budowa

Budowa pomostu na Jeziorze czy też nad oczkiem wodnym wygląda efektownie jak też jest miejscem wypoczynku i rekreacji


Budowa pomostów


Zasady budowy pomostu

Stosowane pale mogą być wykonane z rur stalowych lub pali drewnianych.
Jako konstrukcję nośną pomostu stosuje się pale drewniane z drewna iglastego lub liściastego o średnicy 15 cm do 20 cm wbite w dno ustawione w dwóch rzędach pale powinny wystawać minimum 50cm od lustra wody .

Konstrukcja pomostu –

Kleszcze podwójne 8cm/16 łączone na zacios z palami oraz skręcone dwoma śrubami ocynkowanymi 20 mm każdy pal .

Dźwigary 14cm na 14 cm jako belki podłużne przy pomoście o szerokości do 3m skręcane śrubami ciesielskimi ocynkowanymi .

Poszycie pomostu deski strugane lub ryflowane 4cm i szerokości 10 cm do 14 cm przytwierdzane do dźwigarów wkrętami ze stali nierdzewnej (np. typu Spax).

Wszystkie elementy drewniane należy zabezpieczyć przed gniciem i butwieniem za pomocą środków chemicznych ( preparatami olejowymi ) penetrującymi w głąb drewna. Poszczególne elementy konstrukcyjne pomostu należy łączyć ocynkowanymi wkrętami lub śrubami.

Pokrycie pomostów – Na komfort korzystania z pomostu ma wpływ jakość materiału na pokrycie pomostów i kładek stosuje się deski strugane lub ryflowane odpowiednio impregnowane z drewna iglastego bądź egzotycznego, jak i również deski z kompozytu o wysokiej trwałości.


Koszty budowy tarasu lub pomostu

Przedział cenowy budowy tarasu lub pomostu jest bardzo duży. Wszystko zależy od materiału i wielkości oraz rodzaju pomostu lub tarasu . Najprostsze konstrukcje można już postawić za 5000 zł, ale takie solidniejsze i bardziej estetyczne mogą kosztować ponad 30 000 zł.


Ostatnio realizowane prace