Domki letniskowe budowa


Domki letniskowe budowa


Oferujemy budowę drewnianych domków letniskowych. Jeśli planujesz budowę domu-domku letniskowego to skontaktuj się z nami. Wykonamy kosztorys - gwarantujemy fachowe doradztwo i wykonanie prac.


Domy Letniskowe wykonujemy w systemie szkieletowym jak też murowanym lub połączenie tych wszystkich technologii . Realizujemy indywidualne projekty w zależności od potrzeb klienta.

Wykorzystujemy tradycyjną technologię budowy przy użyciu nowoczesnych sposobów wytwarzania i łączenia elementów. Cały proces powstawania domu, jego poszczególnych elementów odbywa się na placu budowy.

Materiałami wykorzystywanymi do produkcji domów letniskowych są naturalne polskie surowce, drewno iglaste świerk, sosna, które po odpowiednich obróbkach przygotowane są do montażu.

Głównym materiałem konstrukcyjnym domów letniskowych jest oczywiście drewno. Aby nadawało się do budowy domu powinno zostać poddane odpowiedniej obróbce technologicznej. Podstawowe wymaganie to suszenie komorowe do wilgotności poniżej 18% +/- 2%, drewno konstrukcyjne domów szkieletowych powinno być czterostronnie strugane.

Domy letniskowe wykonywane w technologi szkieletowej są energooszczędne z uwagi na fakt, że ściany domu w większej mierze składają się z izolacji termicznej (wełna mineralna, styropian), domy takie mają niski współczynnik izolacyjności termicznej wynoszący od 0,3 do 0,2 W/(m2K).

Dom może być wykonany w technologii pasywnej - standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Wykonujemy remonty i przebudowy domków letniskowych. Stary domek po pewnych przeróbkach może służyć jako komfortowy domek letniskowy.


Domy w stylu rustykalnym


Lech bud kontakt

Konstrukcja

Konstrukcja domów może być z bali drewnianych , konstrukcji szkieletu drewnianego jak też murowana lub połączenie tych wszystkich technologii .


Dach

Dach potrafi być jednym z najważniejszych elementów domu. I to nie tylko dlatego, że bez niego trudno w ogóle mówić o domu, ale również dlatego że potrafi zaważyć na całym wyglądzie domku i jego estetyce. Wybór pokrycia dachowego, rodzaju stropu i ewentualnych ozdób stanowi o urodzie budynku. Elementy ozdobne, jakie można wykorzystać w ramach dachu to:


- okładziny kominów
- lukarny
- ornamenty
- ozdobne szczyty domu.


Kominy

Okładziny kominów najczęściej wykonywane są z cegły ,kamienia, blachy lub surowe tynkowane . I to zarówno na dachach krytych blachą jak i dachówką ceramiczną lub krytych strzechą . Okładziny kominów powodują że nie rzucają się one w oczy (w przypadku dachów blaszanych) a dach utrzymany jest w jednej tonacji kolorystycznej. W przypadku dachów ceramicznych, okładzina kominowa może być użyta jako element kontrastowy, podkreślający niektóre linie dachu spadzistego.


Lukarny

Lukarny, spotkane wszędzie tam gdzie do czynienia mamy z adaptacją poddasza lub strychem z przeznaczeniem mieszkalnym. Dawnej, lukarny stanowiły jedynie element dekoracyjny, służący co najwyżej kwestii wentylacyjnej, jednak w momencie w którym zaczęto zamieszkiwać poddasza, lukarny zaczęły pełnić funkcje doświetleń, oraz powiększania powierzchni pomieszczenia. Ważne aby jeśli decydujemy się na lukarny, korespondowały one z całością elementów architektury domu.


Okna

Elementem stanowiącym najbardziej widoczną dekorację budynku są okna. Często zdobione są zarówno framugi okienne (nawet poczwórnym fryzem), jak nadokienniki i podokienniki - szerokie listwy przymocowane nad i pod oknem, ozdobione wycięciami w formie łuków, grzbietów imotywów geometrycznych. Ich dekoracyjność podkreślona jest często deskowymi sponowymi lub ramowymi okiennicami, ozdobnie malowanymi farbą olejną i zamykanymi na kute kowalskie antaby. Estetyczny walor podkreślają dodatkowo surowe, niemalowane ściany. Zieleń czy też granat ram wypełnionych białymi płycinami odcinał się od naturalnego koloru drewna. Dodatkowo okiennice ozdabiały kowalskie okucia - pasowe lub esowe zawiasy z wybitymi na powierzchni geometrycznymi wzorami.


Drzwi

Zdobione są również drzwi - zarówno te wejściowe do części mieszkalnej, jak i do gospodarczej. O ile w części mieszkalnej występują zarówno płycinowe (często oszklone u góry), jak i sponowe, to w części gospodarczej wyłącznie sponowe. Wszystkie one (oprócz płycinowych) są co najmniej dwudzielne, dodatkowo zdobione szalowanymi od zewnątrz deseczkami lub listwami (w formie rombów, kwadratów), niejednokrotnie z nabitymi kowalskimi ćwiekami. W części mieszkalnej zdarzało się montowanie drzwi podwójnych od podwórza. Zewnętrzne były sponowe, szalowane, jedno- lub dwudzielne, wewnętrzne ramowe, oszklone. Dopełnieniem całości były pasowe lub esowe zawiasy, podobne jak na okiennicach.


Szczyt dachu

Szczyt dachu, zwłaszcza nad częścią mieszkalną, również bywał reprezentacyjny, nierzadko stając się chlubą właścicieli. Szalowano go deseczkami w ozdobne geometryczne wzory, np. w szachownicę, oddzielając od siebie w poziomie pola poziomymi gzymsami. Dodatkowo w szczycie montowano mniejsze lub większe okienka doświetlające pomieszczenia na strychu, z najciekawszym wieńczącym kompozycję szczytu okienkiem półkolistym, trzy- lub czterodzielnym. Całość szczytu spięta bywała toczoną lub wycinaną z deski sterczyną montowaną do wiatrownic.


Zdobienia

W najbogatszych domach celowo eksponowano, również poprzez zdobienie, elementy konstrukcyjne dachu w szczytach - końcówki oczepów, krokwi i belek stropowych. Niezwykłym elementem zdobniczym domu, spotykanym już niestety sporadycznie, są wspomniane wcześniej inskrypcje wycięte dłutem w desce framugi nad głównymi drzwiami do domu.


Dom pasywny

Dom może być wykonany w technologii pasywnej - standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.


Ekologia

Do budowy domu wykorzystuje się naturalne materiały budowlane nie zawierające składników mających negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też materiały do jego budowy są starannie wybierane. Naturalne drewno to jeden z tych które do wykonania takich domów stają się coraz popularniejsze. Konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku. Ale domy ekologiczne to także rozwiązania, zastosowane w ich wnętrzach. Nowoczesne instalacje i ogrzewanie, wykorzystujące naturalne siły przyrody to w naszych warunkach klimatycznych jedna z istotniejszych spraw, jak mowa o ekologii.