Domy wiejskie budowa

W Polsce zaczęły znikać drewniane budynki wiejskie. Budownictwo ludowe przetrwało jedynie w formie szczątkowej, a jego zasoby kurczą się z każdym rokiem. Rozebrano lub dokonano niefortunnych modernizacji i przekształceń dawnych, drewnianych budynków mieszkalnych. W to miejsce wzniesiono wiele banalnych domów, niepasujących do charakteru architektury regionalnej.


Domy w stylu wiejskim czerpią inspiracje z natury, wpisując się w jej otoczenie. Charakteryzuje je funkcjonalność i wygoda przestrzeni, która zapewnia ciszę i wygodę użytkowania. Konstrukcja domów jest wykonana w technologii murowanej, jak i drewnianej o niewielkiej powierzchni użytkowej. Prosta bryła domu wzbogacona jest wykuszami, balkonami oraz detalami wykończenia drewna , które zaczerpnięto z tradycji. Wiejski klimat w aranżacji wnętrz to prostota, przytulność, sentyment do staroci, a także przykład koncepcji zrównoważonego i ekologicznego wykorzystania środowiska. .


Są to domy o najprostszej bryle i dachu - najczęściej dwuspadowym , znaleźć tu można kamień w cokołach i mnóstwo drewna i naturalne pokrycia dachowe. Domy wiejskie – rustykalne są budowane tradycyjnymi metodami budowlanymi . Do budowy wykorzystuje się tradycyjne materiały budowlane - kamień , drewno , cegły palone , ceramiczne dachówki , często dachy pokryte są strzechą .


Szczególne zasługi dla popularyzacji wiedzy o dziedzictwie polskiej architektury drewnianej i jej szczególnego miejsca w dorobku kulturowym miał profesor Wiktor Zin z Politechniki Krakowskiej. Ten wybitny architekt wielokrotnie podkreślał wartości, jakie niesie ze sobą przemijająca w XX wieku kultura materialna drewna. Przez lata uczył jak zachwycać się malowniczością strzech, starych budynków i wiejskich krajobrazów.


Budowa Domy w stylu rustykalnym


Domy wiejski

Konstrukcja

Konstrukcja domów może być z bali drewnianych , konstrukcji szkieletu drewnianego jak też murowana lub połączenie tych wszystkich technologii .


Dach

Dach potrafi być jednym z najważniejszych elementów domu. I to nie tylko dlatego, że bez niego trudno w ogóle mówić o domu, ale również dlatego że potrafi zaważyć na całym wyglądzie domku i jego estetyce. Wybór pokrycia dachowego, rodzaju stropu i ewentualnych ozdób stanowi o urodzie budynku. Elementy ozdobne, jakie można wykorzystać w ramach dachu to:


- okładziny kominów
- lukarny
- ornamenty
- ozdobne szczyty domu.


Kominy

Okładziny kominów najczęściej wykonywane są z cegły ,kamienia, blachy lub surowe tynkowane . I to zarówno na dachach krytych blachą jak i dachówką ceramiczną lub krytych strzechą . Okładziny kominów powodują że nie rzucają się one w oczy (w przypadku dachów blaszanych) a dach utrzymany jest w jednej tonacji kolorystycznej. W przypadku dachów ceramicznych, okładzina kominowa może być użyta jako element kontrastowy, podkreślający niektóre linie dachu spadzistego.


Lukarny

Lukarny, spotkane wszędzie tam gdzie do czynienia mamy z adaptacją poddasza lub strychem z przeznaczeniem mieszkalnym. Dawnej, lukarny stanowiły jedynie element dekoracyjny, służący co najwyżej kwestii wentylacyjnej, jednak w momencie w którym zaczęto zamieszkiwać poddasza, lukarny zaczęły pełnić funkcje doświetleń, oraz powiększania powierzchni pomieszczenia. Ważne aby jeśli decydujemy się na lukarny, korespondowały one z całością elementów architektury domu.


Ornamenty

Ornamenty, to wszystkie zdobienia gzymsowe, rzygacze a nawet kurki dachowe wskazujące kierunek wiania wiatru. Obecne w architekturze od okresu baroku, nadal zachwycają swoim pięknem, choć rzygacze funduje sobie we własnym domu jedynie prawdziwy ekscentryk.


Okna

Elementem stanowiącym najbardziej widoczną dekorację budynku są okna. Często zdobione są zarówno framugi okienne (nawet poczwórnym fryzem), jak nadokienniki i podokienniki - szerokie listwy przymocowane nad i pod oknem, ozdobione wycięciami w formie łuków, grzbietów imotywów geometrycznych. Ich dekoracyjność podkreślona jest często deskowymi sponowymi lub ramowymi okiennicami, ozdobnie malowanymi farbą olejną i zamykanymi na kute kowalskie antaby. Estetyczny walor podkreślają dodatkowo surowe, niemalowane ściany. Zieleń czy też granat ram wypełnionych białymi płycinami odcinał się od naturalnego koloru drewna. Dodatkowo okiennice ozdabiały kowalskie okucia - pasowe lub esowe zawiasy z wybitymi na powierzchni geometrycznymi wzorami.


Drzwi

Zdobione są również drzwi - zarówno te wejściowe do części mieszkalnej, jak i do gospodarczej. O ile w części mieszkalnej występują zarówno płycinowe (często oszklone u góry), jak i sponowe, to w części gospodarczej wyłącznie sponowe. Wszystkie one (oprócz płycinowych) są co najmniej dwudzielne, dodatkowo zdobione szalowanymi od zewnątrz deseczkami lub listwami (w formie rombów, kwadratów), niejednokrotnie z nabitymi kowalskimi ćwiekami. W części mieszkalnej zdarzało się montowanie drzwi podwójnych od podwórza. Zewnętrzne były sponowe, szalowane, jedno- lub dwudzielne, wewnętrzne ramowe, oszklone. Dopełnieniem całości były pasowe lub esowe zawiasy, podobne jak na okiennicach.


Szczyt dachu

Szczyt dachu, zwłaszcza nad częścią mieszkalną, również bywał reprezentacyjny, nierzadko stając się chlubą właścicieli. Szalowano go deseczkami w ozdobne geometryczne wzory, np. w szachownicę, oddzielając od siebie w poziomie pola poziomymi gzymsami. Dodatkowo w szczycie montowano mniejsze lub większe okienka doświetlające pomieszczenia na strychu, z najciekawszym wieńczącym kompozycję szczytu okienkiem półkolistym, trzy- lub czterodzielnym. Całość szczytu spięta bywała toczoną lub wycinaną z deski sterczyną montowaną do wiatrownic.


Zdobienia

W najbogatszych domach celowo eksponowano, również poprzez zdobienie, elementy konstrukcyjne dachu w szczytach - końcówki oczepów, krokwi i belek stropowych. Niezwykłym elementem zdobniczym domu, spotykanym już niestety sporadycznie, są wspomniane wcześniej inskrypcje wycięte dłutem w desce framugi nad głównymi drzwiami do domu.


Dom pasywny

Dom może być wykonany w technologii pasywnej - standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.


Ekologia

Do budowy domu wykorzystuje się naturalne materiały budowlane nie zawierające składników mających negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też materiały do jego budowy są starannie wybierane. Naturalne drewno to jeden z tych które do wykonania takich domów stają się coraz popularniejsze. Konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku. Ale domy ekologiczne to także rozwiązania, zastosowane w ich wnętrzach. Nowoczesne instalacje i ogrzewanie, wykorzystujące naturalne siły przyrody to w naszych warunkach klimatycznych jedna z istotniejszych spraw, jak mowa o ekologii.