Domki na drzewie budowa

Domek na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, nie jest bowiem fundamentowany.

Taka chatka kilka metrów nad ziemią może się składać nawet z kilku pomieszczeń, połączonych przejściami, jeśli jako podporę dla nich wykorzystamy grupę nadających się do tego drzew.

Może też, teoretycznie, posiadać wszelkie przyłącza – również bez pozwolenia, choć w tej sytuacji również jest to zależne od interpretacji.

Domki takie, które przeznaczone są do zamieszkania, a nie tylko zabawy, buduje się w technologii szkieletowej. Warunkiem niezbędnym jest oczywiście obecność na działce odpowiedniego drzewostanu.

Domek na drzewie może powstać na jednej platformie, lub wielu platformach wszystko jest uzależnione od drzewostanu lub ilości zastosowanych podpór , platformy można łączyć mostkami, schodami i drabinami.


domki na drzewie


domki na drzewie budowa

Domek na drzewie

Domek sprawdzi się doskonale na terenach leśnych i w przydomowych ogrodach jak też na polach i łąkach i innych terenach .Platforma ( podłoga ) może być montowana do pni drzew jak też ustawiona na słupach drewnianych - podporach .

Platformy można łączyć tak żeby powstał jeden kompleks. Na platformie można postawić domek , taras widokowy lub zadaszoną altanę . Moduły platformy można łączyć też kładkami .

Budowa domku na drzewie zaczyna się od platformy, która służy jako fundament. To ta podstawa na której buduje się domek , altanę lub taras widokowy , solidniejsza platforma na solidnym podparciu pozwala postawić większy solidniejszy domek. Solidne wybudowane domki na drzewie pozostają w użyciu przez wiele lat przy minimalnej konserwacji.

Metoda mocowania do pnia drzewa - przy wyborze drzewa należy kierować się właściwym kształtem pnia i korony. Wybrane drzewo powinno być solidne, należy wybrać drzewo, którego pień ma średnicę co najmniej 25 cm. Montaż podpór wykonuje się przy użyciu śrub i wkrętów ponieważ metody te wymagają nawiercania drzew ( pni ) , mocowanie powinno być dobrze zaplanowane i najmniej uciążliwe dla drzewa .Ważnym elementem montażu belek nośnych są łączniki pozwalające na ruch poziomy platformy . Wymiar belek nośnych to 5cmx15cm do 6cm x18cm .

Metoda mocowania podpory nośne - Podpory ( słupy ) są wkopywane w ziemię w pobliżu drzewa, lub przy większych solidniejszych konstrukcjach słupy są postawione na stopach fundamentowych i przykręcone do nich jest to najlepsza metoda montażu słupów - obciążenia są przenoszone na podstawę stopy fundamentowej a trwałe połączenie śrubami stopy z słupem zwiększa statykę platformy . Platforma nie jest wtedy narażona na wiatr i kołysanie się drzew . Wymiar podpory ( słupów ) to kantówki 14cmx14cm do 18cmx18cm.

Drzewa mogą zachowywać się jak żagle, łapiąc wiatr; zbuduj go w dolnej części drzewa, gdzie pień jest solidny i kołysze się najmniej.

Aby upewnić się, że domek na drzewie będzie służył przez lata i się nie uszkodzi , gdy drzewo rośnie lub kołysze się na wietrze, upewnij się, że żadna część domku nie dotyka drzewa; wszystko powinno spoczywać na systemie wsparcia. Okna , drzwi i inne udogodnienia są opcjonalne, ale balustrady są koniecznością !!! .

Buduj domki na drzewie blisko ziemi, nie wyżej niż 3 metry. Używaj wysokich balustrad i solidnych, dobrze rozmieszczonych drabin, które chronią przed niebezpiecznymi upadkami.

Domki na drzewie muszą być wykonane solidnie i gwarantować bezpieczeństwo.

Nie ograniczaj wzrostu drzewa pozostaw lukę wokół platformy, aby drzewo rosło przez lata. Powinna być przerwa 5 cm w podłodze i 8 cm w dachu. Nie obwiązuj drzewa linami i uchwytami.

.

Projekt Domków na drzewie

Szczegółowa dokumentacja: rysunki warsztatowe, rysunki montażowe .